Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

m5-015.jpg

 

Historie a technický popis

zdroj: BMW///M klub
V lednu roku 1988 BMW představilo novou řadu 5 E34, následovníka E28. BMW Motorsport stačilo představit verzi M v rekordně krátké době. Nová M5 debutovala v září 1988 a stejně jako její předchůdce byla ztělesněním špičkové techniky v nenápadném hávu.

Motor zůstával stále věrným derivátem M1 avšak rozsáhle modernizovaný. Ke splnění emisních limitů bylo třeba motor doplnit katalyzátorem, přesto se podařilo zvýšit jak výkon, tak i točivý moment. Hlavní změnou bylo zvýšení obsahu na 3535 cm3. Tím se stal motor z M5 největším do té doby vyráběným šestiválcem BMW. Ventily byly ovládány dvojicí vaček s větším zdvihem a změněným časováním. Komprese nyní vzrostla na 10:1. Kovaná kliková hřídel s 12 vyvažovacími závažími, nový setrvačník a měřič průtoku vzduch metodou žhaveného drátku z BMW 750i (neklade vzduchu žádný odpor na rozdíl od zastaralé váhy vzduchu). Další velmi chytrým zařízením byl elektronický motýlkovitý ventil v sacím traktu mající svůj původ v závodních strojích. M5 byl první automobil BMW ve kterém byl tento ventil instalován. Podstatou bylo využití přirozených rezonancí v sací komoře k dosažení většího plnícího tlaku tak, jako u motorů s kompresorem. Mezi 2500 a 4250 otáčkami a mezi 6750 a horním limitem omezovače na 7200 se ventil se zavře a dosáhne tak změny délky sacího potrubí. Díky těmto úpravám můžete mít pocit ostřejší reakce plynu a zvýšení točivého momentu. Kvůli čistotě emisí byl vůz vybaven třícestným katalyzátorem řízeným lambda sondou. Aby byl katalyzátor rychleji zahřátý na provozní teplotu byl instalován přídavný ventilátor od výfukových svodů přímo na katalyzátor. Celkový výkon dosahoval 315koní (nárůst oproti předchůdci o 29 koní) a točivý moment 360 Nm (přičemž 80% bylo k dispozici již od 2500 otáček díky systému sání s variabilní délkou). Tak se BMW M5 stalo najvýkonnější limuzínou na světě. Dosahované jízdní výkony: 0-100 km/h za 6.3s jsou dobré pro sportovní vozy, natož pak pro těžké a pevné luxusní čtyřdveřové limuzíny. Decentní mezovač se naléhavě ohlašoval při rychlosti 250 km/h.

Nejenom motorem se M5 odlišovala od ostatních modelů. Ve srovnání s 535i má M5 o 20mm nižší podvozek a na zadní náravě systém udržující stále stejnou výšku zádě nad silnicí nezávisle na zatížení kufru (nivoregulace). Oba stabilizátory byly tužší (vepředu z 23 na 25 mm, vzadu z 15 na 18mm). O 25 procent tužší pružiny a tlumiče byly taktéž speciálně odladěné. Specialitkou byly velice chytře řešená kola. Sice vypadaly na první pohled jako ocelové disky, ale zdání klame. To co bylo vidět byly pouze kryty, které díky turbínovité konstrukci přiváděly k brzdovým diskům o 25 procent čerstvého vzduchu více. Kola byla v dodávána v rozměru 8x17 palců. Změny k lepšímu se nevyhnuly ani brzdám samotným. Rozměry předních disků vzrostly z 302 na 315 mm a tloušťka o 5mm na 28mm. No a konečně benzínová nádrž nyní pojala 90 litrů namísto 80.

Po důkladném testování na okruhu Nürburgring byly vybrány Pirelli P700 nebo Michelin 235/45/ZR17. Převod řízení byl změněn směrem k větší citlivosti a přesnosti (na 15.6:1 z 16.8:1).

Převodové poměry prvních třech rychlostních stupňů jsou podobné s 535i, ale stálý převod není tak velký (3,91 oproti 3,45:1).

Aerodynamické změny byly v podstatě pro běžné diváky neviditelné. Malý přední spodní spojlírek, zadní nárazník a postranní lišty měly lak tmavé barvy. I přes širší gumy a větší přední otvory pro vstup vzduchu měla M5 stejný koeficient odporu vzduchu 0,32 jako 535i. Konstruktéři udělali skvělou práci, neboť oproti předchozí verzi M5 E28 omezili vztlak na přední nápravě o 54% a na zadní o 20% k naprosté rovnosti. Pochvalu zaslouží i naprosto vyrovnané zatížení obou náprav v poměru 50/50.

Dalších odlišných doplňků si už všiml málokdo: černý kryt mezi zadními světly, dvojtý výfuk s leštěnými koncovkami o průměru 70mm, dva nádechy v předním spoileru pro olejový a vodní chladič zvlášť, označení M5 na zadním víku a vedle ledvinek a samozřejmě ona výše zmiňovaná chytrá kola. Zadní křidélko bylo možno doobjednat bez příplatku. Za mírný příplatek se nabízela možnost odstranit chromové lišty a nahradit je černými. Zákazníci při dolaďování objednávky vybírali z těchto barevných odstínů: Diamond Black, Salmon Silver, Royal Blue, Malachyte Green (tyto barvy pocházely z existující řady 5), ale Macao Blue a Sebring Grey už byly výsadou M5, stejně jako Misano Red. Aerodynamické doplňky výše zmiňované se lakovaly kontrastní barvou Sebring Grey nebo Diamond Black.

Uvnitř se dalo vybírat mezi novým typem M látky, nebo za příplatek čalounění Nappa nebo Bufalo kůží v nekonečné plejádě barevných kombinací. Ke koženým sedačkám se jako příplatková výbava nabízela možnost elektrického nastavení. Zajímavým doplňkem uprostřed zadních sedaček byl takzvaný vysunovací bar. V něm se nacházelo několik přihrádek. Vozidlo pak bylo jako čtyřmístné i v technickém průkazu.

Ručičky na přístrojových budících svítily červeně, tachometr byl překalibrován a končil nyní číslicí 300 km/h a červené pole otáčkoměru označovalo pole od 7200 do 8000 ot./min. Tak jako u M3 i ekonoměr byl nahrazen ukazatelem teploty oleje a uprostřed mezi budíky se skvělo logo M. Standardní a příplatková výbava doznávaly během doby produkce stále změn. V základu: elektrická okna, abs, klima, palubní počítač, active check control, nivoregulace. Všechna tato výbava donutila konstruktéry zvýšit kapacitu baterie na 85 ampérů a alternátor na 115 amp. No a protože M5 bylo auto vyráběné ručně, mohl si zákazník naporoučet takřka cokoliv. Telefon, fax, elektrické nastavení sedaček včetně paměti, jakékoliv polstrování a lak, zadní spoiler, shadowline, 12-kanálové HIFI, zadní nastavitelné sedačky atd. atd.

BMW plánovalo, že zákazníky se stanou sportovně založení řidiči, kteří hledají prostornější auto než je např. Porsche, nebo Ferrari. Řidiče exkluzivních vozů jako je Jaguar, Mercedes, nebo upravených vozů jako Alpina nebo Brabus. BMW vidělo jako svého hlavního konkurenta Lancii Thema 8.32, ale ta zas měla jen přední náhon a byla menší. BMW požádalo Niki Laudu o nezávislý posudek. Zde je jeho vyjádření: Beru v potaz, že M5 je sportovní vůz s tvarem limuzíny který je vhodný pro neomezený denní provoz. Můžete s ním zažít všechny jízdní potěšení, které je vůbec možné v autě zažít. Motor je šťastný ve vysokých otáčkách a rychlostech takže můžete jet velice rychle po dálnicích a naopak díky vysokému točivému momentu v nízkých otáčkách je skvělý i v běžném provozu. Nezáleží na momentální situaci, vždy cítíte dostatečný výkon. Brzdy a jízdní vlastnosti jsou k nezaplacení. Že to myslí vážně dokázal Niki Lauda mimo jiné i tím že si M5 pořídil jako své auto, stejně tak jako i ostatní závodníci.

Rozdíl oproti M3 byl v jednom základním bodě: M5 se vyrábělo a kompletovalo ručně v dílnách BMW Motorsport v Garchingu. Karoserie přicházely z Dingolfingu a dva zaměstnanci na každém autě měli 6 týdnů na jeho kompletaci. Jenom 100 takových pracovníků ze 450ti členného týmu odborníků měli tu možnost podílet se na výrobě M5. Motory se vyráběly v Mnichovské továrně a každý z nich byl podroben náročným testům na brzdě. Potom byl každý vůz podroben přísnému 40 km testování na silnici.

Při náběhu prodeje v září 1988 stálo BMW M5 mocných 100.000 DM (to bylo asi o 50% více než 535i). Ale s tím, že každý motor byl kompletován ručně a tak tedy cena motoru samotného činila asi 25% ceny celého vozu.

Jak bylo zvykem v USA byl výkon omezen o 5 koní na 310 koní. Ani jiné trhy nebyly tak otevřené jako v SRN (snížení výkonu proběhlo i ve verzích pro Japonsko a myslím že i pro Rakousko). Z prvních dvou jmenovaných zemí přišly i požadavky na instalaci automatické převodovky, vůči kterým však naštěstí zůstalo BMW rezistentní.

V roce 1989 inženýři v BMW vyvinuli i kabriolet na bázi M5 s prodlouženými předními dveřmi a místem pro čtyři cestující. Nechybělo mnoho k začátku výroby, i plánovaná cena kolem 120.000 DM se ukázala jako příznivá. BMW mělo dokonce zamluvenou plochu pro prezentaci na Ženevském autosalonu, leč týden od oficiálního představení BMW couvlo. Bálo se poptávky po kabrioletech řady 5 bez M-Power, která by poškodila prodejní čísla řady 3 cabrio.